TOWARZYSTWO KRZEWIENIA KULTURY FIZYCZNEJ – OGNISKO „WIERZBNO”

Zajęcia dla Seniorów

Gimnastyka dla seniorów, ćwiczenia z beretami podporze. Uczestnicy zajęć operaję jedno kolano na berecie, dłoń po przekątnej opera się o podłoże. Przeciwległa ręka i noga wysunięta odpowiednio do przodu i tyłu.

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej – Ognisko „Wierzbno” jest stowarzyszeniem działającym na terenie Warszawy nieprzerwanie od 1970 roku. Organizujemy grupowe zajęcia gimnastyczne i sportowe (siatkówka) dla mieszkańców Warszawy i okolic oraz zachęcamy do wyrabiania u siebie nawyku zdrowego stylu życia. Nasze zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanego trenera pod nadzorem lekarza, według własnego programu.

TKKF Wierzbno ma swoją siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej nr 33 w Warszawie i tam prowadzimy nasze zajęcia. Dzięki życzliwości Dyrekcji Szkoły uczestnicy naszych zajęć korzystają z odnowionej, dobrze wyposażonej sali gimnastycznej z elastyczną, antypoślizgową nawierzchnią oraz z szatni.

Organizowane przez nas zajęcia odbywają się w ramach projektu Aktywny warszawiak i są współfinansowane przez Urząd m.st. Warszawa.

Warszawa

Plan zajęć

Po przerwie wakacyjnej, zajęcia rozpoczynają się 5 września – zapraszamy.

Zajęcia sportowe w Towarzystwie Kultury Fizycznej – Ognisko „Wierzbno” odbywają się od września do końca czerwca, w miesiącach letnich (lipiec i sierpień) mamy przerwę wakacyjną. Zajęcia dla seniorów w sezonie 2023/2024 odbywają się we wtorki oraz w czwartki w sali gimnastycznej lub na boisku Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Cieszyńskiej 8 w Warszawie. Od września 2023 r. ćwiczenia odbywają się wg następującego harmonogramu:

Grupa Czas zajęć Rodzaj zajęć
I 16.00-16.50 Ćwiczenia gimnastyczne (50 min)
II 17.00-17.50 Ćwiczenia gimnastyczne (50 min)
III 18.00-18.50 Ćwiczenia gimnastyczne (50 min)
IV 19.00-20.00 Sportowe – siatkówka (60 min)

Gimnastyka dla Seniora

Gomnastyka dla seniorów - ćwiczenia przy drabinkach. Uczestnicy ćwiczenia w pozycji stojącej opierają jedną rękę na szczeblu drabinki. Druga ręka oporuje na uniesionym kolanie.

Nasze zajęcia gimnastyka dla seniora na Mokotowie odbywają się według własnego programu. Rozpoczynamy od rozgrzewki (truchcik, marsz), następnie uczestnicy wykonują ćwiczenia w pozycji stojącej, później wykonywane są ćwiczenia w pozycji leżącej, a na zakończenie zajęć wykonywane są ćwiczenia relaksujące i rozluźniające. Podczas ćwiczeń wykorzystujemy różne przyrządy gimnastyczne (piłki, gumy, ciężarki, „berety”, paski, drabinki itp.) aby uatrakcyjnić zajęcia, zwiększyć ich efektywność oraz uniknąć monotonii i rutyny. Nasz trener podchodzi indywidualnie do każdego uczestnika zajęć i dostosowuje intensywność ćwiczeń do możliwości ćwiczącego, tak aby maksymalnie skorzystał z zajęć.

Ćwiczenia gimnastyka dla seniora na Mokotowie prowadzone są zgodnie z zasadą wszechstronności, systematyczności, stopniowania obciążenia. Dodatkowo przeplatają się w nich elementy jogi i pilatesu, co wpływa na zmniejszanie bólów kręgosłupa, obniżenie ciśnienia krwi, łagodzenie dolegliwości związanych z zapaleniem stawów oraz przykurczy mięśni kulszowo–goleniowych. Ćwiczenia rozciągające te mięśnie zdecydowanie poprawiają funkcjonowanie kręgosłupa. Wiadomo przecież, że aktywność fizyczna pozwala uniknąć lub opóźnić wiele zmian fizjologicznych w naszym organizmie.

Ćwiczenia są lepsze niż lekarstwo.

Gimnastyka dla seniorów - rozgrzewka. Uczestnicy zajęć w truchciku obiegają salę gimnastyczną.

Rozgrzewka

Trzeba przygotować organizm do ćwiczeń. Truchcik i marsz dobrze się tutaj sprawdzają.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia w marszu. Uczestnicy ćwiczeń unoszą nogę i starają się dotknąć ręką stopy.

Ćwiczenia w marszu

Ćwiczenia wykonywane podczas marszu dobrze wpływają na rozruszanie całego organizmu.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia z beretami w marszu. Berety umieszczone są na głowach uczestników zajęć. Podczas marsz ćwiczący stara się nie upuścić beretu.

Dlaczego „berety”

Możliwość umieszczenia tego przyrządu na głowie wiele wyjaśnia.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia z beretami w pozycji stojącej. Uczestnicy zajęć stoją na beretach i podczas wykonywanych ćwiczeń starają się zachować równowagę.

Ćwiczenia z „beretami”

Ten przyrząd bardzo dobrze pomaga ćwiczyć równowagę. Obciążniki dodatkowo wzmagają wysiłek.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia z gumami oporowymi w pozycji stojącej. Uczestnicy zajęć trzymają rosciągnięte rumy nad głową i wykonują skłony w bok.

Ćwiczenia z gumami

Ćwiczenia z gumami oporowymi wyraźnie zwiększają intensywność ćwiczeń. Wymagają większego wysiłku, jednak warto się trochę zmęczyć.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia przy drabinkach. Uczestnicy zajęć opierają rękę na szczeblu drabinki a drugą ręką oporują uniesione kolano.

Ćwiczenia przy drabinkach

Przy drabinkach można wykonywać bogaty zestaw ćwiczeń.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia w pozycji leżącej przy drabinkach.

Pozycja leżąca

Ćwiczenia w pozycji leżącej tylko sprawiają pozór, że organizm odpoczywa.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia z piłkami w pozycji leżącej. Uczestnicy zajęć trzymają piłki mięczy uniesionymi nogami i wykonują biodrami naprzemiennie ruchy na boki.

Ćwiczenia z piłkami

Piłki wyraźnie wzbogacają asortyment wykonywanych ćwiczeń.

Gimnastyka dla seniorów - ćwiczenia relaksujące. Uczestnicy zajęć w pozycji leżącej, kolana zgięte, tęce na boku, szyja opiera się o piłkę. Ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia rozluźniające

Ńa zakończenie ćwiczeń czas na relaks i rozluźnienie.

Gimnastyka dla seniorów - koniec zajęć. Pamiątkowe zdjęcie, uśmiechnięci uczestnicy zajęć wspominają trudy ćwiczeń.

Koniec zajęć

Jakoś się udało dotrwać do końca. Trzeba się będzie przygotować na następne zajęcia.

Przykładowy film z gimnastyki dla seniora

Odtwórz wideo

Zapraszamy we wtorki i w czwartki – w godzinach zajęć (16.00-20.00).

Siatkówka dla Seniora

Siatkówka dla seniorów. Uczestnicy zajęć dla seniorów grają w siatkówkę. Zawodnik w pomarańczowej koszulce w wyskoku zbija.

TKKF Wierzbno prowadzi zajęcia sportowe – grę w siatkówkę. Można powiedzieć, że gra w piłkę siatkową ma same zalety, szczególnie u osób starszych. Poprawia zwinność, skoczność i ogólną sprawność organizmu. Wydatnie poprawia koordynację ruchową, a nieprzewidywalność sytuacji na boisku wymaga koncentracji i ciągłego zaangażowania w samą grę. Przyjmowanie pozycji siatkarskiej pobudza w zasadzie wszystkie partie mięśni. Poprawia sylwetkę i uelastycznia całe ciało, poprawia również wydolność oddechową. Siatkówka jest grą zespołową, więc niejako wymusza współpracę pomiędzy graczami, tylko wtedy można zyskać przewagę nad zespołem przeciwnym.

Gra w siatkówkę poprawia ogólną sprawność organizmu.

Siatkówka dla seniorów. Trwa mecz. Zawodnik w wyskoku zbija, druga strona organizuje obronę

Atak

Podczas gry w piłkę siatkową pracują wszystkie mięśnie.

Siatkówka dla seniorów. Trwa zacięta walka przy siatce.

Obrona

Gra w siatkówkę doskonale ćwiczy koordynację ruchową. Nieprzewidywalność sytuacji na boisku dodatkowo ćwiczy refleks.

Siatkówka dla seniorów. Trwa zacięta walka o punkty.

Nie ma chwili spokoju

Podczas gry w w siatkówkę, na parkiecie cały czas coś się dzieje.

Siatkówka dla seniorów. Po meczy zawodnicy przybijają piątki, na twarzach widać rozluźnienie.

Koniec meczu

Koniec meczu, nerwy puszczają i zostają tylko dobre wspomnienia.

Przykładowy film z siatkówki dla seniora

Odtwórz wideo

Zapraszamy we wtorki i w czwartki – w godzinach zajęć (16.00-20.00).

Gimnastyka dla seniorów. Pamiątkowe zdjęcie z zajęć. Uśmiechnięci uczestnicy zajęć pozdrawiają oglądających.

Ćwicz razem z nami – dasz radę!

Zapraszamy na zajęcia

Gimnastyka dla seniorów. Ćwiczenia z gumami oporowymi. Pozycja leżąca, ręce z boku trzymają gumę, zaczepioną o stopę uniesionej pionowo nogi.

Po przerwie wakacyjnej zajęcia gimnastycze i sportowe rozpoczynają się 5  września.
Zapraszamy.

Skip to content